“Η άνοιξη αυτή μας βρήκε όλους απροετοίμαστους
Γιάννης Ρίτσος, “Οδηγός ασανσέρ” ,1958
κι ανόρεξους ή αδιάφορους –
απροετοίμαστη κι η άνοιξη, σε κάθε της βήμα κοντοστέκεται
σαστίζει και σωπαίνει κάτω απ’ τα λίγα της δέντρα– δε ρωτάει.
Το φως επιστρέφει
απ’ το περσινό καλοκαίρι κατάκοπο κι αφηρημένο, απόμακρο,
παραξενεμένο απ’ την καινούρια του νεότητα…”
Similar Posts
“Εβδομαδιαίον πρόγραμμα εκπαιδευτικού”
Σχολικόν έτος: 2023-23 Η νέα σχολική χρονιά άρχισε. Εκτός από το ωρολόγιο πρόγραμμα, ας έχουμε και τα παρακάτω στο νου μας. Η δουλειά μας είναι δύσκολη, αλλά δε συνίσταται μόνο στη μετάδοση της γνώσης: βασίζεται κυρίως στη μετάδοση της έμπνευσης. Post Views: 251
![Ανάσταση του Χριστού](https://i0.wp.com/filoblogiko.com/wp-content/uploads/2023/08/pasha_9.jpg?fit=499%2C240&ssl=1)
Ανάσταση του Χριστού
Ανάσταση του Χριστού. Έγερση εκ των νεκρών. Η ζωή θριαμβεύει επί του θανάτου. Προσδοκία και ελπίδα. Προσφιλή πρόσωπα περνούν αβίαστα από το νου: το δικό μας πρόσωπο στα μάτια και το χαμόγελο των προηγούμενων γενιών. Πρόσωπα που νοηματοδοτούσαν και έδιναν υπόσταση στις εορτάσιμες ημέρες παλιότερων χρόνων. Ο παππούς, οι γιαγιάδες, ο πατέρας. Οι γενιές περνούν….
![Ξημερώνοντας 28η Οκτωβρίου 1940: από το ημερολόγιο του Γιώργου Σεφέρη](https://i0.wp.com/filoblogiko.com/wp-content/uploads/2023/10/451268f198eeb55e5dd58135b2620b34.jpeg?fit=768%2C320&ssl=1)
Ξημερώνοντας 28η Οκτωβρίου 1940: από το ημερολόγιο του Γιώργου Σεφέρη
Στις 28 Οκτωβρίου 1940 ο Γιώργος Σεφέρης, προϊστάμενος της Διεύθυνσης Εξωτερικού Τύπου στο υφυπουργείο Τύπου και Τουρισμού, πληροφορείται την εμπόλεμη κατάσταση της χώρας και την καταγράφει στο ημερολόγιό του. Βρίσκεται στον τόμο ΜΕΡΕΣ Γ’ των εκδόσεων Ίκαρος. Post Views: 1.550
![Χριστουγεννιάτικες κάρτες](https://i0.wp.com/filoblogiko.com/wp-content/uploads/2023/12/Europeana.eu-15508-DG2003_2454-bebfdeb47953f1592cda087fb8299aa3.jpeg?fit=768%2C575&ssl=1)
Χριστουγεννιάτικες κάρτες
Η πρώτη χριστουγεννιάτικη κάρτα Την παραπάνω κάρτα δημιούργησε ο Χένρυ Κόουλ το 1843 (βικτωριανή εποχή) πού αλλού; Στην Αγγλία. Επειδή ο ίδιος βαριόταν ή δεν προλάβαινε να απαντήσει όλη του την αλληλογραφία, πράγμα που αν δεν το έκανε θεωρούνταν αγένεια εκείνη την εποχή, σκέφτηκε να τυπώσει μία κοινή κάρτα για όλους: θα διέφερε μόνο το…
![Οι καλικάντζαροι](https://i0.wp.com/filoblogiko.com/wp-content/uploads/2024/01/ceb4ceb5cebdcf84cf81cebf-jpg.webp?fit=768%2C474&ssl=1)
Οι καλικάντζαροι
«Φεύγετε να φεύγομε γιατ’ έρχετ’ ο τουρλόπαπαςμε την αγιαστούρα του και με τη βρεχτούρα του…» Ποιος δε θυμάται αυτό το δίστιχο που διαβάζαμε στα αναγνωστικά του δημοτικού και αποδίδεται στους καλικάντζαρους, που τέτοιες μέρες, λίγο πριν τα Θεοφάνεια και τον αγιασμό των υδάτων, ξεκουμπίζονταν άρον άρον από την επιφάνεια της Γης και ξαναγυρνούσαν στον Κάτω…
![Τα κούλουμα](https://i0.wp.com/filoblogiko.com/wp-content/uploads/2024/03/Καθαρά-Δευτέρα.Μέσα-από-την-τέχνη-της-ζωγραφικής-8.jpeg?fit=596%2C998&ssl=1)
Τα κούλουμα
Την Καθαρά Δευτέρα θα φάμε πιταστές κρεμδάκια και σκορδάκια και λίγες μυρωδιές. Με αυτό το τετράστιχο συνόδευε ο παππούς μου την πρώτη ημέρα της Μεγάλης Τεσσαρακοστής. Όπου “πιταστές” ήταν οι λαγάνες στο ηπειρώτικο ιδίωμα και “μυρωδιές” ο άνηθος. Ως κόρη παντοπώλη, που ο πατέρας της εργάζονταν την ημέρα αυτή, παρ’ ότι γενική αργία, το είχα…