![](https://i0.wp.com/filoblogiko.com/wp-content/uploads/2023/12/o-stathmarxhs-fallmerayer.webp?resize=865%2C454&ssl=1)
Η νουβέλα αυτή δεν είναι το πιο φημισμένο έργο του Roth. Για μένα, όμως, υπήρξε ο τόπος συνάντησης με τον σημαντικότατο αυτό γερμανόφωνο συγγραφέα του Μεσοπολέμου, του οποίου η λιτότητα, η αμεσότητα και το βάθος της της αφήγησης με συνεπήρε. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η πολύ επιμελημένη έκδοση του κειμένου από την Άγρα, με Επίμετρο της Nadine Gordimer και ένθετο φυλλάδιο του Διονύση Καψάλη «Η φούγκα της νοσταλγίας: Για τον Γιόζεφ Ροτ» που συνοδεύει το βιβλίο.
Η μετάφραση της Μαρίας Αγγελίδου αξίζει ξεχωριστή μνεία, καθώς αποδίδει με εξαιρετική επιτυχία την ήρεμη δύναμη του λόγου του Ροτ.
Μπορείτε να προμηθευτείτε το βιβλίο από τα on-line βιβλιοπωλεία ΙΑΝΟΣ και Greek books.
Ακολουθεί η βιβλιοπαρουσίασή μου στο ηλεκτρονικό περιοδικό Booksitting.